Aktualności | Eksperyment gliwickiej firmy KP Labs poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach polskiej misji

Eksperyment gliwickiej firmy KP Labs poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach polskiej misji

fot. mat. KP Labs

Eksperyment gliwickiej firmy KP Labs poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach polskiej misji

Opublikowane: 15.05.2024 / Sekcja: Miasto  Nauka 

KP Labs, firma z „Nowych Gliwic” specjalizująca się w technologiach sztucznej inteligencji dla sektora kosmicznego ogłosiła, że jej jednostka przetwarzania danych Leopard została wybrana do grona eksperymentów, których efekty polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach Polskiej Misji na ISS. Zaprojektowany przez gliwicką firmę Leopard znajdzie się na pokładzie ISS, służąc jako moduł testowy dla naukowców, przedsiębiorców i studentów z całego świata.

Po umieszczeniu w kosmosie Leopard umożliwi projektantom misji kosmicznych testowanie i doskonalenie algorytmów sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w realnych warunkach kosmicznych, co jest kluczowe dla zdobycia doświadczenia lotnego (tzw. Flight heritage) i potwierdzenia gotowości technologii do użytku na orbicie bez konieczności wynoszenia własnego satelity na orbitę. Projekt LeopardISS ma również na celu rozwój technologii Edge Computing oraz Space-Based Data Center, czyli autonomicznego przetwarzania danych na orbicie, które będą coraz istotniejsze wraz z rozwojem eksploracji kosmicznej.

Technologia autonomicznego przetwarzania została niedawno przetestowana przez KP Labs na orbicie przez jej satelitę Intuition-1, wystrzelonego w listopadzie ubiegłego roku na pokładzie rakiety firmy SpaceX. 

Umieszczony w satelicie Leopard DPU przetworzył pozyskane obrazy hiperspektralne i przesłał na Ziemię szczegółowe obrazy powierzchni planety, co nie tylko wydatnie skróciło czas analiz, ale też zmniejszyło koszty przesyłania oraz przetwarzania danych.

Pierwsze surowe obrazy hiperspektralne z satelity Intuition-1

Pierwsze „surowe” obrazy hiperspektralne z satelity Intuition-1 (mat. KP Labs)

 

Obraz hiperspektralny terenów leśnych w Burkina Faso, zarejestrowanby i przetworzony na orbicie przez Intuition-1

Obraz hiperspektralny terenów leśnych w Burkina Faso, zarejestrowany i przetworzony na orbicie przez Intuition-1 (fot. KP Labs)

 

Obraz hiperspektralny pustynii w Namibii, zarejestrowany i przetworzony na orbicie przez Intuition-1
Obraz hiperspektralny pustynii w Namibii, zarejestrowany i przetworzony na orbicie przez Intuition-1 (mat. KP Labs)

Na pokładzie ISS (w pierwszej fazie eksperymentów) Politechnika Poznańska, która jest partnerem projektu LeopardISS, opracuje narzędzia niezbędne do eksploracji kosmosu z naciskiem na mapowanie obrazów 3D. To rozwiązanie będzie mogło być w przyszłości zastosowane np. w łazikach planetarnych. W ramach drugiego etapu wybrani naukowcy, instytucje lub przedsiębiorstwa będą mogły uruchomić swoje algorytmy w kontrolowanym środowisku, aby zweryfikować ich efektywność na orbicie.

Leopard jest dowodem na to, że jesteśmy w stanie sprostać najbardziej wymagającym wyzwaniom sektora kosmicznego. Umożliwienie testowania algorytmów sztucznej inteligencji i przetwarzania danych w warunkach kosmicznych jest milowym krokiem w zapewnieniu dostępu do kosmosu podmiotom badawczym, akademickim i komercyjnym. Jestem przekonany, że doświadczenie zdobyte podczas tej misji przyczyni się do rozwoju projektów naszych partnerów i otworzy przed nim nowe perspektywy na arenie międzynarodowej – mówi Michał Zachara, wiceprezes KP Labs.

Eksperymenty zaplanowane w ramach Polskiej Misji na ISS będą prowadzone przez polskiego astronautę, który wyruszy w kosmos na początku 2025 roku na pokładzie statku Dragon i spędzi na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 10 dni. Jego zadaniem będzie przetestowanie zaawansowanych technologii stworzonych przez polskich inżynierów oraz przeprowadzenie serii eksperymentów naukowych. Realizacja tych eksperymentów w kosmosie będzie możliwa dzięki zwiększeniu polskiego wkładu finansowego w Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

(KP Labs / kik)