Aktualności | Cóż to był za Festiwal Nauki!

Cóż to był za Festiwal Nauki!

Fot. M. Buksa/ UM w Gliwicach

Cóż to był za Festiwal Nauki!

Opublikowane: 26.04.2024 / Sekcja: Miasto  Nauka  Rozrywka 

Stoiska pełne naukowych eksperymentów i ekscytujących doświadczeń, warsztaty tematyczne, konkurencje sportowe, symulatory i gry z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, występy artystyczne, kolorowe dmuchańce, quizy, konkursy i zabawy – tegoroczny Festiwal Nauki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 na osiedlu Kopernika przyciągnął tłumy małych i dużych pasjonatów nauki, którzy nie mogli narzekać na nudę.

W czwartek, 25 kwietnia, drzwi ZSO nr 8 otworzyły się dla wszystkich zainteresowanych wejściem do niezwykłego świata nauki podczas największego wydarzenia popularno-naukowego szkoły.

Oprócz licznych stoisk, przy których każdy z gości mógł poczuć się jak przeprowadzający eksperymenty naukowiec, na odwiedzających czekały także konkurencje sportowe, takie jak pojedynek z robotem w tenisa stołowego czy ćwiczenia na profesjonalnych ergometrach (pływackim, wioślarskim i do biegów narciarskich), różnorodne warsztaty tematyczne (m.in. dziennikarskie, mediacyjne czy z budowania i programowania robotów) oraz wiele innych atrakcji. Eksplorowanie świata nauki urozmaiciły szaleństwa na kolorowych dmuchańcach, wokalne i taneczne występy uczniów szkoły czy słodki poczęstunek oferowany w szkolnej cukierence. 

Impreza wyszła także poza mury szkoły, gdzie jej najmłodsi uczestnicy mogli sprawdzić swoją znajomość przepisów ruchu drogowego, pokonując – pieszo lub na dwóch kółkach – mobilne miasteczko komunikacyjne, zobaczyć z bliska prawdziwy wóz strażacki, a nawet przetestować moc węża strażackiego podczas celowania strumieniem wody do pachołków. W skrócie – działo się! (ml)

Szkolni chemicy rozmawiający z gośćmi Szkolni chemicy rozmawiający z gośćmi Dziewczyna patrząca przez kalejdoskop Szkolni chemicy przeprowadzający eksperyment Chłopiec wlewający ciecz do modelu wulkanu Nowa prezydent Gliwic, Katarzyna Kuczyńska-Budka, stojąca przy jednym ze stoisk Chłopcy grający w szachy Dzieci bawiące się na dmuchańcach Chłopak korzystający z okularów VR Chłopiec pokonujący na rowerze mobilne miasteczko drogowe Chłopiec korzystający z ergometru narciarskiego Chłopcy korzystający z ergometrów wioślarskich Chłopiec dmuchający w miskę z parującą wodą Tłumy zebrane w holu szkoły Dziewczyna korzystająca z symulatora jazdy samochodem Uczennica prezentująca chłopcu doświadczenie chemiczne Pan pokazujący chłopcu stoisko fizyczne Strażak celujący z dziewczynką strumieniem wody do celu