Aktualności | Najlepsze prace nagrodzone. Architektura górą!

Najlepsze prace nagrodzone. Architektura górą!

Najlepsze prace nagrodzone. Architektura górą!

Opublikowane: 15.12.2020 / Sekcja: Kultura 

W konkursie na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą Gliwic w 2020 roku prezydent Adam Neumann nagrodził dwa dyplomy i wyróżnił trzy kolejne. Wszyscy laureaci i wyróżnieni zaproponowali ciekawe projekty architektoniczne lub urbanistyczne. Nasze miasto kolejny rok z rzędu okazało się bardzo inspirujące.

–  Bardzo się cieszę, że zdecydowaliście Państwo w pracach dyplomowych poruszyć tematy związane z naszym miastem. Nasz konkurs ma wieloletnią tradycję i cieszy się sporym zainteresowaniem. Gliwice są ciekawym miastem z wielkim potencjałem rozwojowym i warto wiązać z nim swoją przyszłość zawodową – powiedział prezydent Gliwic Adam Neumann podczas spotkania z nagrodzonymi.

Wydarzenie miało miejsce 14 grudnia w Urzędzie Miejskim w Gliwicach. Poza prezydentem Neumannem wziął w nim udział prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej dr hab. Tomasz Trawiński, a także przewodniczący komisji konkursowej – Paweł Staszel, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Najważniejsi byli jednak laureaci konkursu. Z pięciu osób nagrodzonych i wyróżnionych trzy były obecne na spotkaniu: Marlena Kulisa, Sylwia Lipus i Dawid Krzeszowiec.

Werdykt w tegorocznym konkursie okazał się absolutnym triumfem absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. I nagrodę zdobyła Marlena Kulisa za pracę magisterską „Teoria miasta zwartego w projekcie przekształceń Śródmieścia Gliwic” przygotowaną pod kierunkiem dr hab. Agaty Twardoch.

Fascynuje mnie temat rozwoju miasta, jego przemian, rewitalizacji. Mamy w Gliwicach wielu architektów z Politechniki Śląskiej i mam nadzieję, że nasze pomysły będą inspiracją dla osób, które podejmują decyzje w mieście – powiedziała Marlena Kulisa, odbierając główną nagrodę w konkursie.

II nagroda przypadła Tomaszowi Węgrzynowi za pracę inżynierską „Marina Gliwice – Centrum Turystyki i Edukacji Wodnej”. W gronie wyróżnionych znalazł się Dawid Krzeszowiec z pracą inżynierską „Crystal Cube. Dom kultury na miejscu spalonej synagogi w Gliwicach”.

Bardzo mnie cieszy, że Miasto Gliwice organizuje taki konkurs na prace dyplomowe. Nie spotkałem się z taką praktyką w innych miastach. To wyróżnienie dla autorów prac i świetna promocja dla Gliwic. Pomysł na moją pracę zrodził się, kiedy przechodziłem koło tej działki [między pl. Inwalidów Wojennych a ul. Dolnych Wałów – przyp. red.]. Mieszkam w Gliwicach od małego i zapaliła mi się lampka – dlaczego w tkance Śródmieścia jest taka wyrwa? W mojej pracy miał też znaczenie kontekst historyczny, fakt, że w tamtym miejscu kiedyś była synagoga. To drugie dno tego projektu, coś, do czego nawiązałem – wyjaśnił Dawid Krzeszowiec.

Drugim wyróżnionym był Tomasz Sadowski i jego praca magisterska „Projekt koncepcyjny »Centrum Kreatywności Teatralnej – Mała Scena«. Adaptacja i rozbudowa Ruin Teatru Victoria w Gliwicach”. Trzecie wyróżnienie odebrała Sylwia Lipus za pracę inżynierską „Marina Gliwice – Centrum Turystyki i Edukacji Wodnej”.

Bardzo cieszy mnie to, że mogłam pokazać kierunek, w którym można podążać w przypadku Mariny Gliwice i jak wykorzystać potencjał przestrzeni nad wodą, z uwzględnieniem krajobrazu i środowiska naturalnego – powiedziała Sylwia Lipus.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy! Trud włożony w przygotowanie pracy zaowocował nie tylko zdaną „śpiewająco” obroną, ale posłuży też za inspirację dla miejskich urzędników. Z projektami, na polecenie prezydenta Adama Neumanna, zapoznają się wydziały merytoryczne i miejskie jednostki organizacyjne. Razem możemy więcej!

przy stole, u szczytu prezydent Neumann zdobywczyni I nagrody zdobywca wyróżnienia z prezydentem zdobywczyni wyróżnienia odbiera nagrodę przy stole, w tle nagrodzona praca na sztalugach zdjęcie grupowe