fot. G. Ożga/UM
Jubileusz Mistrza Nitscha
Opublikowane: 30.01.2024 / Sekcja: Express codzienny Miasto Kultura55-lecie pracy artystycznej i praktyki zawodowej oraz 75. rocznica urodzin – te wyjątkowe okoliczności pozwoliły na przygotowanie wystawy prac profesora Krzysztofa Nitscha „Światło w przestrzeni rzeźbiarskiej”, której wernisaż odbył się w piątek, 26 stycznia. Ekspozycję będzie można oglądać do 29 lutego w przestrzeni wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach.
Profesor Krzysztof Nitsch, ceniony rzeźbiarz, medalier i odlewnik, Honorowy Obywatel Gliwic, od 75 lat tworzy sztukę, która zachwyca w największych muzeach i galeriach na całym świecie. Ponad 300 wystaw - w Polsce, Japonii, Niemczech, Holandii, Szwecji, Włoszech, Francji, USA i Słowacji, liczne nagrody i wyróżnienia oraz setki prac, m. in. dla Gliwic – to dorobek artystyczny Mistrza.
Dziełami artysty, które każdego dnia można oglądać w naszym mieście, są między innymi:
• fontanna ,,Żywy obraz” przed Muzeum w Gliwicach,
• pomnik ,,Gliwiczanom – ofiarom wojen i totalitaryzmów” w parku Chopina,
• kompozycja rzeźbiarska ,,1939 – 1945 – 1995” przy Radiostacji Gliwickiej,
• rzeźba ,,Ku Słońcu” na placu Rzeźniczym,
• rzeźba z cyklu „Nasza Ojczyzna Przejście” na skwerze przy Bibliotece Centralnej,
• kompozycja rzeźbiarska ,,Tora” w miejscu spalonej synagogi,
• rzeźba przy nowo powstałym Centrum Edukacji Ekologicznej.
Do końca lutego w głównej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach przy ul. Kościuszki 17 można zapoznać się z wybranymi dziełami artysty. Prace składające się na wystawę „Światło w przestrzeni rzeźbiarskiej” zostały wyselekcjonowane i przedstawione w nieprzypadkowym układzie kompozycyjnym, odzwierciedlającym artystyczną drogę i proces twórczy autora. Kameralną, zaprojektowaną przez profesora ekspozycję tworzą medale, plakaty prac, rzeźby, płaskorzeźba oraz autorskie kalendarze. Wśród dzieł można odnaleźć prace wyróżnione na konkursach rzeźbiarskich, między innymi projekt pomnika pod nazwą „Kardiogram II”, który przedstawia postać prof. Zbigniewa Religi ustawioną na postumencie mającym odwzorowywać wykres elektrokardiogramu. Wyeksponowany został również projekt pomnika św. Barbary – patynowanej i miejscami złoconej figury świętej z wkomponowanymi w rzeźbę kołami linowymi z knurowskiej kopalni.
Poza samą wystawą zaplanowany został cykl spotkań z profesorem, podczas których sam artysta oprowadzi po wystawie, opowie o swoich dziełach i odpowie na wszelkie pytania.
12 lutego 2024 r., godz. 18.00
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
Żywa wystawa – spotkanie z prof. Krzysztofem Nitschem wokół ekspozycji jego autorskich kalendarzy.
Wstęp wolny.
19 lutego 2024, godz. 18.00
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
Krzysztof Nitsch. rzeźbiarz, medalier, odlewnik – spotkanie z artystą w ramach wystawy jubileuszowej „Światło w przestrzeni rzeźbiarskiej”
Wstęp wolny.
26 lutego, godz. 18.00
Biblioteka Centralna, ul. Kościuszki 17
Wykład „Światło w przestrzeni rzeźbiarskiej” prof. Krzysztofa Nitscha
Wstęp wolny.
Wystawę można oglądać do 29 lutego w godzinach otwarcia placówki. Przewidziano także cykl otwartych, popołudniowo-wieczornych spotkań z profesorem – 12, 19 i 26 lutego o godz. 18.00. Szczegóły na stronie biblioteka.gliwice.pl.