Segregujemy tekstylia – będą zbiórki w dzielnicach
Opublikowane: 10.01.2025 / Sekcja: Ekologia MiastoOd stycznia niezdatnych do użytku ubrań i innych tekstyliów nie możemy już wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. To kolejny typ śmieci objętych obowiązkowym recyklingiem. W trosce o środowisko naturalne, nowe przepisy zostały wprowadzone w całej Polsce.
Nowe zasady dotyczą przede wszystkim tekstyliów i ubrań zużytych, zniszczonych i niemożliwych do ponownego wykorzystania. Pamiętajmy, że są rzeczy, które warto przekazać innym. Koce, pościel i ręczniki chętnie przyjmują i wykorzystują np. schroniska czy fundacje dla zwierząt. Z kolei czystą odzież i tekstylia nadające się do użytku można oddać do pojemników PCK znajdujących się na terenie miasta lub Punktu Drugiego Życia w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów (PSZOK) przy ul. Rybnickiej 199B. Można je też podarować osobom potrzebującym lub znajomym, którym mogą się przydać. Wato też – zgodnie z zasadą zero waste – kupować tylko rzeczy, które naprawdę potrzebujemy. Nadmiar wytwarzanych tekstyliów staje się bowiem poważnym problemem środowiskowym.
Zużytych i zniszczonych tekstyliów nie wolno wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane lub pozostawiać przy śmietnikach. Trzeba je segregować!
Co należy segregować?
Przykładowo:
- stare, podarte, nienadające się do naprawy kurtki, płaszcze, kombinezony sportowe, spodnie, swetry, bluzy, bluzki, bieliznę;
- zużyte obuwie, nieprzydatne do ponownego użycia;
- tekstylne elementy wyposażenia wnętrz, w tym nieprzydatne do wykorzystania zasłony, firany, zniszczone koce, kołdry, poduszki, narzuty, ręczniki, szmaty czy ścierki kuchenne.
Do nowego typu segregowanych odpadów nie zaliczamy natomiast odzieży ochronnej i roboczej zanieczyszczonej substancjami niebezpiecznymi typu farby, oleje, smary.
Gdzie przekazać zniszczone tekstylia i odzież?
Każdy mieszkaniec Gliwic, w ramach opłaty za wywóz odpadów komunalnych, może dostarczać je do PSZOK. Aby ułatwić ekologiczną segregację zniszczonych tekstyliów i ubrań, miasto zorganizuje zbiórki w dzielnicach zgodnie z opracowywanym obecnie harmonogramem. Pierwsze ruszą w marcu. (al)