Aktualności | Niesamowite zjawisko w gliwickiej Palmiarni

Niesamowite zjawisko w gliwickiej Palmiarni

Na zdjęciu palma rozpoczynająca proces kwitnienia. Fot. materiały MZUK w Gliwicach

Niesamowite zjawisko w gliwickiej Palmiarni

Opublikowane: 04.02.2025 / Sekcja: Miasto  Zielone Gliwice 

Zakwita tylko raz w życiu, ale ma największy znany kwiatostan – pokrywa się około 10 milionami kwiatów. Na jednym okazie może znajdować się nawet do 2 ton owoców. Palma Corypha umbraculifera z gliwickiej Palmiarni zaczęła kwitnąć już po raz kolejny. Jak to możliwe? 

Corypha umbraculifera – wachlarzowiec właściwy – to rarytas w królestwie roślin. Pochodzi z Indii. Jest gatunkiem monokarpicznym, podobnie jak agawy. Oznacza to, że po zakwitnięciu i zawiązaniu nasion roślina mateczna zamiera. Jednak okaz z gliwickiej Palmiarni, od kilkunastu lat, na przełomie grudnia i stycznia zaczyna kwitnąć. To nie psikus natury, tylko trik ogrodników gliwickich tropików, którzy – aby przedłużyć życie palmy – wycinają pokazujące się pąki kwiatowe. W ten sposób oszukana roślina zakwita każdego roku. 
Corypha umbraculifera ma największy znany kwiatostan, który może osiągnąć aż 8 m wysokości. Zakwita w wieku około 50-60 lat i pokrywa się wówczas około 10 milionami drobnych biało-żółtych kwiatów. Może wydać nawet do 2 ton owoców. 

Zachęcamy do zaglądania do gliwickich topików pełnych niezwykłych i egzotycznych okazów fauny i flory.  Szczegółowe informacje na temat Palmiarni w Gliwicach znajdziecie na stronie www.mzuk.gliwice.pl. (mf)

 


 

palma po przycince