Aktualności | Każde drzewo jest ważne. Nasadzimy tysiące nowych roślin

człowiek wbijający łopatę w ziemię

Fot. materiały MZUK

Każde drzewo jest ważne. Nasadzimy tysiące nowych roślin

Opublikowane: 20.02.2025 / Sekcja: Miasto  Zielone Gliwice 

Zieleń miejska to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim ekologia, poprawa jakości życia mieszkańców i ważny element nowoczesnej przestrzeni miejskiej. A taką chcemy mieć w Gliwicach. W tym roku nasadzone zostaną tysiące nowych roślin, w tym wiele drzew.

Starodrzewy, parki i zieleń osiedlowa, trawniki, kwietne łąki i inne zielone przestrzenie są w Gliwicach otoczone szczególną troską. Ma być ich coraz więcej i ważne jest ich odpowiednie planowanie tak, by były dostępne dla mieszkańców każdej dzielnicy. Dlatego nasadzenia zaplanowano w całym mieście. 

Tylko do wiosny w pasach drogowych pojawi się niemal 5000 nowych roślin (w tym 800 drzew).  Kolejne tysiące ozdobią parki i skwery już jesienią. 

Aby zintensyfikować działania na rzecz zazieleniania miasta, pielęgnacji, tworzenia kolejnych zielonych enklaw, prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka powołała Biuro Urbanisty Miasta, którym zarządza miejska urbanistka Agata Twardoch. Wraz ze współpracownikami koordynuje i inicjuje wiele zielonych zmian. 

Jeśli drzewo musi zostać wycięte, w zamian sadzone jest nowe 

W zielonej przestrzeni miasta szczególnie ważne są drzewa, ale zdarzają się czasami sytuacje, gdy ich usunięcie staje się koniecznością, np. ze względu na zły stan i zagrożenie dla bezpieczeństwa. Zdarza się też, że drzewo znajduje się na obszarze inwestycji i nie ma sposobu jego zachowania  – obecnie miasto przykłada jednak ogromną wagę do takiego planowania, aby minimalizować ewentualne wycinki. 

Usunięcie drzewa to zawsze ostateczność. Decyzja jest efektem dokładnej specjalistycznej analizy i diagnostyki. Trzeba zawsze upewnić się, że nie ma innych możliwości. Za usunięte drzewo sadzone jest nowe – w miarę możliwości w tej samej lokalizacji lub w jej pobliżu, czasami w innej części miasta, np. w sytuacji, gdy nowe nasadzenie w danym miejscu uniemożliwia gęsta infrastruktura podziemna, kwestie związane z zachowaniem widoczności, szczególnie przy przejściach dla pieszych.

Wycinki drzew budzą zrozumiałe zainteresowanie mieszkańców i – jeśli jest potrzeba szerszego wyjaśnienia sytuacji – organizowane są spotkania służb miejskich i gliwiczan w terenie. Tak było przykładowo w przypadku ul. Piramowicza, gdzie w wyniku wspólnych ustaleń postanowiono ponownie przeanalizować możliwości i warunki zachowania części drzew. Z kolei po spotkaniu przy ul. Sołtysa, obecni tam społecznicy przyznali, że decyzja o usunięciu chorych i zamarłych drzew jest uzasadniona.

W najbliższym czasie konieczna będzie wycinka około 300 drzew w różnych częściach miasta, głównie z powodu złego stanu fitosanitarnego, ale też w związku z realizacją ważnych dla gliwiczan zadań. Przykładem może być ul. Wiślana w Sośnicy, przy której usunięte mają zostać 92 drzewa w związku z budową boiska piłkarskiego, ale w zamian – również przy ul. Wiślanej – pojawi się 100 grabów pospolitych w dwóch szpalerach, które zostaną nasadzone do końca 2026 r. 

Aby działania były przejrzyste, na gliwickich drzewach przeznaczonych do wycinki umieszczane są specjalne kartki informacyjne. 

Na drzewach przewidzianych w Gliwicach do usunięcia – rosnących na terenach należących do miasta – są umieszczane kartki informacyjne z przybliżonym terminem wycinki, wskazaniem miejsca, gdzie w zamian w Gliwicach posadzone zostanie nowe drzewo oraz kodem QR, który po zeskanowaniu telefonem kieruje do informacji o wycinkach drzew i decyzji związanych z ich usuwaniem wraz z uzasadnieniem oraz lokalizacją nasadzeń zastępczych. Bieżące informacje dotyczące wycinek i nasadzeń zastępczych znaleźć można również na zdm.bip.gliwice.eu w zakładce KOMUNIKATY oraz na mzuk.gliwice.pl w zakładce Na Skróty. W przyszłości w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej (MSIP) powstanie zakładka z oznaczeniem lokalizacji drzew, na które uzyskano pozwolenie na wycinkę (wraz z pełną tabelą informacyjną). (mf)

 

 

 

 

 

ludzie przy rabatach z roślinami