Aktualności | Kolory życia – dzisiaj otwarcie wystawy prac Katarzyny Warachim

Grafika z plakatu

Mat. graf. organizatora

Kolory życia – dzisiaj otwarcie wystawy prac Katarzyny Warachim

Opublikowane: 09.04.2025 / Sekcja: Dzieje się  Miasto  Niepełnosprawność  Kultura 

Od 9 kwietnia do 5 maja w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki będzie można podziwiać wystawę prac gliwickiej artystki Katarzyny Warachim (1970–2024). Wstęp wolny!

Katarzyna Warachim była gliwiczanką, absolwentką teatrologii oraz – podyplomowo – psychologii społecznej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 1995 roku była stypendystką Światowego Stowarzyszenia Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Liechtensteinie oraz współpracowała z raciborskim wydawnictwem AMUN.

Jej ulubioną techniką malarską był olej na płótnie i na papierze. Rzadziej posługiwała się akwarelą. Głównym motywem jej prac były pierroty, klauni i pajace, a także motywy roślinne i zwierzęce. Swoje obrazy prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju (w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Bydgoszczy) oraz za granicą (w Lichtensteinie, Pradze, Budapeszcie, Kaliningradzie i Hamburgu).

Była autorką trzech tomików wierszy: „…jedna wielka zależność”, „Jesteśmy wśród was” i wydanego razem z Ireneuszem Słabickim zbiorku poezji pt. „białoczarne-czarnobiałe”. W 1995 roku została laureatką I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literackim w Krakowie, w 2006 roku I  nagrody na VII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie oraz w 1998 roku Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice dla młodych twórców kultury. W 2014 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie GLIWICZANIN BEZ BARIER, a w 2017 roku została LADY D. w konkursie im. Krystyny Bochenek w kategorii kultura i sztuka.

Katarzyna Warachim zmarła 13 kwietnia 2024 roku w wieku 54 lat. 

Oprócz wystawy z twórczością artystki spotkamy się także 25 kwietnia w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki, gdzie o godz. 17.00 rozpocznie się spotkanie in memoriam. MBP zapewni pętlę indukcyjną dla osób niedosłyszących oraz dostępność architektoniczną dla osób z niepełnosprawnościami ruchu. (MBP/ml)

Plakat promujący wydarzenie