
Biennale Gliwice: w czwartek w sercu miasta rozgości się graffiti i poezja
Opublikowane: 03.07.2025 / Sekcja: Dzieje się Karta Mieszkańca KulturaCzwartkowy grafik festiwalu Biennale Gliwice – Sztuka w mieście, miasto w sztuce wypełniony jest po brzegi. Od rana w miejskiej przestrzeni rozgrywać się będzie kolejny – siódmy już dzień prawdziwego święta miejskiej kreatywności, które zostanie z nami aż do 6 lipca. Czeka nas akcja graffiti na placu Krakowskim, wieczór z poezją przy Bibliotece Centralnej i wiele innych artystycznych interwencji.
W czwartek, 3 lipca, do obejrzenia będzie m.in. wystawa rysunków studentów Politechniki Śląskiej „Gliwice zatrzymane w czasie” przy ul. Tadeusza Kościuszki 17. Nadal podziwiać będzie można również kinetyczne rzeźby autorstwa Jana Śliwki w biurze festiwalowym przy ul. Zwycięstwa 36 oraz wystawę „Hello Collage” Zofii Roszczyk w Galerii „Na6” przy ul. Jana Matejki 6. W programie zaplanowano też happening malarski „Barwne Miasto”.
Warto zajrzeć też na plac Krakowski, gdzie od godz. 10.00 aż do wieczora trwać będzie akcja Graffiti Jam & BZR Stage, w ramach której siły połączą Animacje na Ścianie oraz znany śląski graffficiarz Szwedzki. Więcej na temat tej atrakcji pisaliśmy w informacji Graffiti Jam + BZR Stage na placu Krakowskim. Sztuka ulicy zagości w czwartek w sercu miasta w ramach Biennale Gliwice: https://gliwice.eu/aktualnosci/dzieje-sie/graffiti-jam-bzr-stage-na-placu-krakowskim-sztuka-ulicy-zagosci-w-czwartek-w.
Wieczorem spotkamy się natomiast przy Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, gdzie odbędzie się plenerowe spotkanie z gliwickimi poetkami i poetami „Zatrzymane w poezji”, zaplanowane na godz. 20.00, którego uczestnicy posłuchają wierszy w interpretacji autorów. Poprzedzi je wernisaż prac studentek i studentów architektury Politechniki Śląskiej (w sali wystawowej Biblioteki Centralnej), który rozpocznie się o godz. 19.00.
Wieczorem zaplanowano jeszcze wystawy i mikrowarsztaty w Warsztacie Miejskim przy ul. Pszczyńskiej 1A, a nocne Gliwice rozświetlą dostępne przez cały festiwal, rozsiane po mieście świetlno-dźwiękowe instalacje studia Ksawery Komputery.
To dzień, który warto spędzić w mieście – uważnie, z otwartymi oczami i uszami. Biennale zaprasza, żeby zobaczyć Gliwice inaczej – przez sztukę, przez ludzi i przez poezję.
Zainteresowani? Łapcie pełny program Biennale Gliwice, dostępny w formie bookletu online oraz do pobrania w formie PDF:
(ml)
Informacje o wydarzeniach organizowanych w ramach Biennale Gliwice publikowane są w mediach społecznościowych (Facebook i Instagram: @biennalegliwice) oraz w aplikacji [GAMA] – Gliwickiej Aplikacji Miejskich Aktywności.
Festiwal Biennale Gliwice – Sztuka w mieście, miasto w sztuce jest finansowany z budżetu Miasta Gliwice. Sponsorem głównym wydarzenia jest TAURON, a partnerem strategicznym ORLEN. Rolę partnera głównego pełni Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – GLIWICE Sp. z o.o., Park Zielonej Energii, Huta Łabędy S.A., Centrum Handlowe Europa Centralna, Momentum Leisure oraz ISOVER Saint-Gobain. W gronie partnerów znajdują się również m.in. Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej Sp. z o.o., KAEŚKA – aplikacja mobilna Kolei Śląskich, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach, Śląskie Centrum Logistyki S.A., Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o., Park Naukowo-Technologiczny „TECHNOPARK GLIWICE” Sp. z o.o. oraz DOM100_P2 Sp. z o.o. Partnerami wspierającymi są Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach, Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Gliwice Sp. z o.o., Volvo Euro Kas, Fulco System Sp. z o.o. i Qubus Hotel Gliwice.